Relátka – Relé

Relátka – Relé

relatka nebudu rozdelovat podle typu ale podle parametru (hodnot) ktere nas zajimaji. V clanku se budu zabivat autorelatkama. Ktere jsou na 12,24V.

– Napeti civky (AC/DC)
– Tip kontaktu ((viz jpeg))
– spinaneho proudu
– spinaneho napeti

autorelatka se delaji predevsim spinaci a prepinaci tzn ze z krabicky jsou bud 4 kontakty (spinaci relatko) nebo 5 kontaktu (prepinaci relatko) ((viz jpeg)

relatka jsou predevsim mechanicka, stim ze civka kolem sebe vytvari magneticke pole ktere pak mechanicky taha za plysek a diky pohybu plisku se pak spinaji/rozepinaji kontakty. ((viz jpg – mozna video))

Posledni dobou se na trhu objevuji SSR rele.. jak jiz vychazi z nazvu „Solid State Relay“ jedna se o relatka kde nejsou mechanicke kontakty ale pouzivaji se ke spinani polovodice. Tento typ relatek je drazsi ale ma sve vyhody i nevyhody prvni velkou nevyhodou je ze jsou predevsim sponaci a ne prepinaci.

+ nedochazi k opotrebeni spinacich kontaktu
+ cas sepnuti/rozepnuti je rychlejsi
– predevsim spinaci

U vsech relatek je nutne potoknout ze maji spotrebu elektricke energie a to z dovodu pritomnosti civky.. kde se spotreba pocita podle odporu civky, napeti a proudu. Spotreba relatek se muze lisit v zavyslosti na velikosti civky bezne autorelatka maji spotrebu kolem 2W ((vyzjistit nemazat poznamku))

tento problem spada i na SSR rele ale v mensi mire radove..

V podstate se da rict ze i obycejny tranzistor je jako relatko ktery dokaze spinat zarovku, led pasek ci jina zarizeni. Bohuzel to v praxi neni pak jen o jednom tranzistoru. Vyuziti tranzistoru si rozebereme v clanku (PWM regulace) kde budeme ridit jas LED pasku i zarovek.