Tlačítka a přepínače

Tlačítka a přepínače

tlacitka a prepinace se daji rozdelit na velke mnozstvi skupin. Nas budou zajimat hlavni skupiny. ¨

– packove

– kolebkove

– rotacni

– klavesnice

– antivandalni

– venkovni vodeodolne s IPxx

Pri vyberu vypinace je treba si ujasnit co budeme spinat, zjistit jak velky proud potece spinacem a kde bude spinac umisteny.

Spinace, tlacitka by jsme meli vybirat predevsim podle jeho stisku, aby slo bez problemu stisknout vzdy kdyz potrebujeme.

Miniauturni tlacitka se navic brzy opotrebuji a nevydrzi velke proudove zatizeni. Proto je treba dane tlacitko odpovedne vybrat, pripadne ze mame jine tlacitko ktere nevyhovuje maximalnim spinacim proudem, je mozne k tlacitku pridat rele(relatko) a tlacitkem-spinacem ridit pouze relatko ktere nam bude ridit (spinat) svetla ci jine zarizeni. ((nactr schematu))

Tento zpusob sice pridelava praci se zapojenim ale je nutne podotknout ze autorelatka jsou delany (prizpusobeny) na spinani DC proudu. V realu jde o to ze kazdy spinac ma v sobe kontakty ktere se spojuji a rozpojuji. Na kontaktech tlacitek i relatek jsou slitiny ( najit lepsi slovo) kovu. A protoze tlacitka jsou univerzalni pouzivaji i „obycejne“ materialy na kontaktech ktere nejsou urceny na spinani takto velkych proudu. tlacitka jsou predevsim na spinani mensich proudu a spinani vykonovych prvku (relatka). Kdezto nase relatka (autorelatka) jsou primo uzpusobeny na pouzivani DC napeti s velkym proudem. Proto si muzete vsimnout ze relatka ( odkaz na kapitolu +jpg) maji uplne jine kontakty – plosky ke spinani.

V pripade ze tlacitkem budu spinat pouze relatko, mam na vyber z velke skaly tlacitek, vypinacu a prepinacu.

Dalsim bodem je ujasneni si kolik kontaktu potrebujeme aby tlacitko – prepinac meli. viz obrazek s tipologii (najit lepsi slovo) . V pripade ze takove tlacitko neni, je moznost pouzit jedno tlacitko treba na 5 relatek.

viz eshop xxx